HaYaTıN TaDıNı ÇıKaR
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
HaYaTıN TaDıNı ÇıKaR

U|@$ & M3RT YöNeTiCiLeR

AnasayfaAnasayfa  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yapGiriş yap  

Street Fighter (inceleme)

2 posters
YazarMesaj
#TRaNe#
Moderatör
Moderatör
#TRaNe#

Street Fighter (inceleme) Empty
MesajKonu: Street Fighter (inceleme)   Street Fighter (inceleme) Icon_minitimePaz Ağus. 26, 2007 6:45 pm

Ben oyunun incelemesini yapıyorum ama çıkan diğer 58.719 Street Fıghter oyununu anlatamayacağım.
Evet, Street Fıghter oyunu çıkalı tam 15 sene olmuş arkadaşlar. Eğer içinizden “çüşşşş” demek isteyen varsa, lütfen yan odaya gidip deyin ve daha sonra geri gelin.Ayıp öyle herkesin ara-
sında denmez çüş lafı(!). Ben bu oyunu ilk aldığımda dedim ve odada anlamsız bir sessizlik oldu.
Bu yüzden siz siz olun çüş lafını öyle herkesin yanında söylemeyin.
Aslında bu kadar çok oyun yapmalarına şaşmamak gerekir. Amcamlar akıllarına gelen fi-
kirlerin hepsini oyun yapmışlar mesela; oyunun birinde Ken’in amcasının oğlu askere gidiyordu, adamlar “Street Fıghter- En Büyük Asker Bizim Asker” diye bir versiyon çıkarmışlardı. Yine bir başka versiyonda Honda denen sığır rejime baş-ladı diye “Street Fıghter- Honda da Artık Panto-lonunun Önünü İlikleyebilecek” adında saçma sapan bir versiyon çıkarmışlardı. Bunlar gibi o kadar çok Street Fıghter oyunu vardır ki, bunları akılda tutmanın imkanı yoktur, bu yüzden bun-lardan bahsetmenin gereği de yoktur.Ama bir takım dövüş manyakları, karakterleri ezberlemekle kalmaz, çıkan bütün oyunları da tek tek ezber-lerler. Ben incelemenin başında bir Street Fıhgter hayranı olduğumu söyledim, ama ben bu “dö-vüş manyakları” gibi ezber falan yapmam. Oyun paket şeklinde satılıyor, içinde iki tane Street Fıhgter oyunu var. Street Gihfter 3- Third Strike ve Street Fıghter 2- Hyper. Ama ben sadece Street Fıghter 2’ yi aldım. Ne yapayım içimden gelmedi. Ayrıca bu paket XBOX için yapılmış. Ben ise bu oyunu PC için aldım.
İlk dediğim, yani SF 3 diğerlerinden biraz daha gelişmiş bir oyun. Grafikler falan daha iyi, oyunda daha çok karakter var. Bunların çoğu size tanıdık gelebilir, ba-zılarını ilk defa görüyor olabilirsiniz.Bu sizin ne denli o-yuna düşkün olduğunuza bağlı. Mesela kardeşim tam bir Mortal Kombat severdir. Karakterlerin hepsini hatırlar. Hatta hatırlamakla kalmaz, Goro’yu halk otobüsünde görse utanmadan “aa, sen Goro’sun, ben seni çok sever-dim” der. Goro da, bir eliyle söföre parayı uzatırken, di-
ğer eliyle üstteki boruyu tutarken, diğer eliyle “duracak” düğmesine basar, bir diğer eliyle de paso-sonu gösterir, aynı zamanda diğer eliyle de… Ne bileyim lan yapar işte bir şeyler.
Bu oyunda saçma karakterler de var. Mesela Hugo diye bir herif var. Di-ğerlerinin1.5 katı boya sahip. Bu yüzden herif “lan sana vursam yarısı boşa gider” deyimini hayata döküyor. Gereksiz biri olmuş. Tabii ki amcamlar Ken Ryu ben-zeri bir takım atletik vücutlu elemanları da kadroya katmışlar. Zaten oyundaki en iyi karakterler (başta Ken ve Ryu) bence bunlardır. Çünkü bunların gücü diğer sı-ğırlar kadar olmasa da hızı atikliği ve özel hareketleri iyidir…
Street Fıghter 3’ten kısaca bahsettik. Şimdi gelelim Street Fıghter 2’ye. Bu oyun Hepimizin bildiği klasik Street Fıghter. Amcamlar sadece 5 yeni kostüm olayına girmişler. Karakter seçim ek-ranında karakter türünü belirle-yebiliyorsunuz. Turbo falan işte. Ona göre karakterin tipi ve kos-tümü de değişiyor. Benim için çok bir şey ifade etmiyor,dedi-ğim gibi,bu oyun daha çok dö-vüş oyunu delilerine hitap ediyor Bu arada yazının başında herifle-re manyak dedik, şimdi deli de-dik, bakalım şimdi ne diyeceğiz? Eğer “angut” dememi istiyorsa-nız 1-800-Angut’u, eğer “kelek” dememi istiyorsanız 1-800-Kelek i, eğer “hıyar” dememi istiyorsa-nız 1-800-Alperen’i arayınız(Sinyal sesinden sonra)…
Oyunda Arcade Mod’da oyun bir sıraya biniyor. Ayrıca düşmanlarınız çeşitli ülkelerden geliyor. Ayrıca oyun bittiğinde, her karakterde farklı bir bitiş videosu gösteriliyor. Ancak bu bitiş videosu sadece bir resmin üzerinden geçen yazılardan ibaret. Ken ve Ryu ile oyunu bitiremezsiniz çünkü Ken ve Ryu ile oyunu bitirdiğinizde Akuma’nın mayolu (!) boy posteri karşınıza çıkıyor. Yandaki resimde gördüğünüz gibi, yumruğunu size uzatmış bekliyor. İsterseniz 24 saat bekleyin yine de “yazıktır, bak bizim oyuncu sabahtan beri bekliyor, bekleye bek-leye ağaç oldu, bir gideyim bizim Ryu ile sa-vaşayım” demiyor. Zira ben başında bekleye bekleye ağaç oldum, herif kılını kıpırdatmadı Bu yüzden deneyip de, boşu boşuna vaktini-zi ziyan etmeyin.
Tabii ki oyunda özel hareketler ve kombolar da var. Ama ben bunları ezberle-mek için çok kastırmadım. Genellikle aynı karakterlerle oynarım, (Ken, Ryu, Vega, Guile vb) onla-rın da hareketlerini zaten bilirim. Buarada aklıma eskiden TV’de oynatılan Street Fıghter oyunu geldi. Lan ne komik olaydı o yahu. Yenilen velet yenildiğini kabul etmez, “ya ben 4’e bastım çalış-
madı yahu” falan filan diye bahaneler uydurur-du. Programı sunan eleman da çocuğu yatıştır-maya çalışırdı. Bu TV oyununun suyu, milletin Dhalsim’in kolu bacağının uzamasının büyük a vantaj olduğunu keşfetmesiyle çıktı. Herkes D-halsim’i seçerdi ulan…
İki oyunda da Traning bölümü var. Bu bölümler profesyonelce hazırlanmamış, ama i-şinizi görür. Her iki tarar da darbe görse canı hemen doluyor.Zaten özel hareketleri deneye-ceğiniz yer de burası olmalı. Zaten bu özel ha-reketler hiçbir yerde yazmıyor. Yani, şuna bir bakayım, yapmaya çalışayım diyemiyoruz. Ama ne var ki Street Fıghter 3’te karakter seçim ekra-nında, bu özel hareketlerden bazıları size gösteriliyor. Yahu zaten Street Fıghter oyunlarında hare-ketler hep birbirine benzer. Ya geriye ya da ileriye yarım yuvarlak çizersiniz. Adam da, ona uygun hareketi yapar. Deneyin bak, hemen he men hepsinde var bu hareket.
Kombolar ise, nedense tat ver-mez bana bu oyunda. Komboyu farkın-da olmadan yaparsınız. Altta kombo “2 hit, 5 hit, 31 hit” şeklinde çıkar. Bu oy-yundaki bir saçmalık da, herkesin kom-bosu ayrı güçte ve aynı hızla doluyor.
Örneğin Ryu’nun kombosu 5 hit, Ken’-in kombosu 6 hit, Akuma’nın kombosu 31 hit. Fakat hepsinin kombosu aynı hızla doluyor. Ayrıca komboyu tuşlara basarken şans eseri yaparsınız, yaptığı-nız kombodan haberiniz olmaz. Mesela Mortal Kombat’da kombo yaptığınız zaman, kontrol elinizde olur, hatta kombo yaparken bir son-raki hareketi bile düşünebilirsiniz. Ama bildiğiniz gibi bu oyunda öyle bir olay yok. Tek yapmanız gereken düşmanı ekranın bir köşesine sıkıştırıp, patada kütede düğmelere basmak. Siz vururken a-dam ufacık bir yumruk bile atsa, havalanıp yere düşebiliyorsunuz. Street Fıghter’ın en komik özel-liklerinden biridir. Karakterler olmadık anda, olmadık hareketleri yapıp bizi sürprize uğratırlar.
Oyunun grafiklerinden bahsetmeye gerek yok hayatınızda en azından bir kere Street Fıghter oynamışsınızdır. Oynamadıysanız bile resimlerden anlarsınız.
Sesler ise klasik Capcom sesleri. Capırt, Comurt… Dermişim deyip şımarıklık yapmıyorum ve ciddi şekilde devam ediyorum. Klasik Street Fıghter sesleri oyuna hakim. Garip garip menü sesleri, karakterin ne dediği anlaşılmayan konuşmaları falan… Eğer bir dövüş oyunu koleksiyonunuz varsa alın… Birdahaki yazıya görüşürüz.

Street Fighter (inceleme) Streetfighter1024ut2
giTar-_-foReVer
Site Sahibi
Site Sahibi
giTar-_-foReVer

Street Fighter (inceleme) Empty
MesajKonu: Geri: Street Fighter (inceleme)   Street Fighter (inceleme) Icon_minitimePaz Ağus. 26, 2007 6:57 pm

saol paylaşım için

Street Fighter (inceleme)
1 sayfadaki 1 sayfası